O nas

dietetyk kliniczny
W dietoterapii stawiam na bioaktywność żywności.

Agnieszka Stachura-Kapusta jest magistrem dietetyki o specjalizacji dietetyka kliniczna oraz suplementacja i fitoterapia. Ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Śląską Wyższą Szkołę Medyczną w Katowicach. Należy do organizacji zawiązanych z dietetyką m.in. Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego Towarzystwa Otyłości Dziecięcej, gdzie uaktualnia swoją wiedzę na licznych konferencjach i szkoleniach. Poza indywidualnym poradnictwem, pracuje również w Szpitalu Powiatowym w Czeladzi, gdzie prowadzi dział żywienia, a także edukację zdrowotno – żywieniową pacjentów.

W poradnictwie żywieniowym wykorzystuję działanie bioaktywnych składników pochodzących z zarówno żywności, jak i roślin, ziół i suplementów. Bazuję na najnowszych doniesieniach naukowych o żywności wykazującej działanie lecznicze.

Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o zdrowym stylu życia. Zmiana świadomości żywieniowej już dziś,  jest pierwszym krokiem do uniknięcia chorób cywilizacyjnych w przyszłości.

01.

smacznie i zdrowo

Wprowadzimy Cię w świat zdrowego odżywiania. Z nami odkryjesz, że odpowiednie nawyki żywieniowe to jedyny sposób na Twoje zdrowie i piękno ! .

02.

poczuj siłę witalności

Zdrowa dieta leczy, zdrowa dieta regeneruje. Zdrowa dieta to Twoja przyszłość.

Odkryj siłę smaku i zdrowia!

“Właściwa dieta jest medycyną jutra “ C.J.Pauling

Nasza misja polega na dostarczaniu kompleksowej opieki dietetycznej, która poprawi Twoje ogólne samopoczucie i jakość życia.

Jeśli zmagasz się z chorobami, właściwa dieta jest niezbędna, ponieważ odpowiednio dobrana dieta zapewnia naturalny proces leczenia. Jako dietetycy kliniczni specjalizujemy się w dietoterapii wielu schorzeń.

Klinika Dobrego Dietetyka Agnieszka Stachura Kapusta

Metamorfozy naszych pacjentów

Kiedy najlepiej? Zawsze! Zawsze jest czas na dobre zmiany, niezależnie od ilości dotychczasowych prób, być może niepowodzeń i trudności. Patrzymy w zdrową, optymistyczną przyszłość i działamy!

Efekt „jojo” pojawia się, kiedy stosowana dieta niskoenergetyczna czyli „odchudzająca” zawiera zbyt małą ilość kalorii lub jest zbyt restrykcyjna np. bez węglowodanów (pieczywa, makaronu, kasz, ryżu, ziemniaków). Konsekwencją stosowania takiej diety, są niedobry żywieniowe nad którymi, w pewnym momencie, trudno zapanować. Dlatego rozpoczynając proces redukcji masy ciała nie koncentrujmy się głównie na utraconych kilogramach, ale na  zmianie świadomości żywieniowej. Tylko przez poznanie i polubienie zdrowego stylu życia unikniesz efektu „jojo”. Masz wtedy wolność wyboru posiłków i jednocześnie stabilną masę ciała:)

Rozmawiamy, edukujemy, uświadamiamy: zdrowa dieta powinna być stałym elementem życia. Ograniczeniu czasowemu podlegają np. restrykcje kaloryczne czy eliminacje pokarmowe w przypadku nietolerancji.

W trakcie diety redukcyjnej nie może pojawiać się zbyt silny głód, świadczy to o zbyt dużym deficycie energetycznym, taką kwestie należy skonsultować z dietetykiem. Uniwersalny sposób na podjadanie między posiłkami? sałatka ze świeżych warzyw!

Dieta wykazuje działanie lecznicze np. obniża glukozę czy poziom cholesterolu. Zdecydowanie po 1-2 miesiącach stosowania diety wymagane jest wykonanie badań, ponieważ może się okazać że leki już są niepotrzebne! Wymagana jest w tym zakresie konsultacja lekarska.